Jdi na obsah Jdi na menu
 


Objev v Egyptě: Zloději pomohli vědcům

Hieroglyfy v objevené hrobce starověkých zubařů

Detail hieroglyfu, který zobrazuje jednoho z královských zubařů. 5.dynastii egyptských vládců sloužil před 4000 letyvětší obrázekZdroj: Reuters

00:00 | 24.10.2006

rak, čtk, BBC

Sakkára - Lupiči přivedli archeology k vzácné hrobce starověkých egyptských zubařů.

"Kdo vstoupí, bude napaden krokodýlem a hadem," stojí u vchodu vzácné podzemní stavby. Lupiče nápis neodradil.

Policie je sledovala až do chvíle, kdy chtěli hroby ukryté v pouštním písku otevřít. Po jejich zatčení dostali místo na starosti odborníci. "Musíme zlodějům poděkovat," přiznal šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás.

Stavba z hliněných cihel a vápence je více než 4000 let stará. Zubaři tedy ošetřovali chrupy panovníků 5. dynastie i jejich rodin.

Byli partnery, na mumifikaci neměli

O významu objevu svědčí i umístění hrobky - leží v komplexu pyramid v Sakkáře. Nedaleko Džóserovy pyramidy, kterou archeologové považují za vůbec nejstarší v Egyptě. "Dokazuje to, jakou váhu přikládali starověcí králové péči o zuby," dodává Havás.

Socha před nově objevenou hrobkou

Strážce hlídá sochu před nově nalezenou hrobkou tří zubařů. větší obrázekZdroj: Reuters

Ačkoliv po službách zubařů byla poptávka, poklady hodné faraónů vědci nenašli. Chybějí mumie i stavební materiál, který běžně používali tehdejší boháči.

"Účelem hrobky je trvat věčně," říká archeoložka Carol Redmountová z Kalifornské univerzity v Berkeley, "takže vytrvat musí i stavební materiály. A hliněné cihly to očividně nedokážou."

Při prohlídce Havás poukázal na to, že mezi symboly na stěnách hrobky se několikrát objevuje oko a zub. Podle zkušeného archeologa jde o neklamný znak profese, kterou trojice mrtvých vykonávala. Nejvyšší z nich se jmenoval Ij Mraj. Muži nebyli příbuzní. S největší pravděpodobností však byli kolegové.

Sloupy - vypravěči života

Na sloupech u vchodu ke hrobu hlavního dentisty jsou výjevy ze života lidí. Zubaře ukazují při denních rituálech. Vidět lze i porážení zvířat, obětování tisícovky bochníků chleba nebo tisíc džbánů s pivem za mrtvého. Vedle vstupu jsou falešné dveře pokryté miniaturními a pečlivě vyvedenými hieroglyfy.

Vchod do nově objevené hrobky

Vchod do 4000 let staré hrobkyvětší obrázekZdroj: Reuters

Archeoložka Carol Redmountová vysvětluje, že zde bylo místo kontaktu mezi mrtvými a světem živých.

Ti, kteří přišli na místo poprvé po 4000 letech, tedy lupiči, teď sedí ve vězení. A snaha archeologů o nalezení více takových staveb horečně pokračuje. Zavi Havás odhaduje, že i po sto padesáti letech nepřetržitých vykopávek odhalil egyptský písek pouhou třetinu svých pokladů.