Jdi na obsah Jdi na menu
 


deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6.6.2005
Britský komik šokován znesvěcením slovenského hřbitova

Stephen Fry, známý britský herec, komik a spisovatel, se vyjádřil, že po tom, co viděl v minulých dnech na Slovensku, je ochoten podpořit kontroverzní návrh nového britského zákona, kriminalizujícího útoky na náboženskou víru, přestože dosud tento zákon odmítal. Zjistil totiž, že v blíže neurčené slovenské vesnici, jižně od Bratislavy, byl zničen židovský hřbitov, kde je pohřben jeho pradědeček - ze země byly nedávno vykopány i pozůstatky mrtvých a byly jim ukradeny prsteny a zlaté zuby.

Stephen Fry hovořil o svém znechucení na literárním festivalu v anglické vesnici Hay. V rámci projektu televize BBC se vydal na Slovensko, kde hledal informace o svých židovských předcích. Nakonec dospěl až k zničenému židovskému hřbitovu, který znesvětili zloději.

V jedné slovenské vesnici zjistil, že se tamější židovský hřbitov stal obětí antisemitských vandalů, kteří vykopali i pozůstatky pohřbených lidí, aby od nich získali zlaté zuby a prsteny. Fry to označil za "svého druhu rouhání" a zdůraznil, že ho to vedlo k změně názoru na to, zda by měly být útoky proti náboženství kriminalizovány. Dosud se Fry stavěl proti zavedení kontroverzního nového britského zákona, který má trestně stíhat útoky proti náboženství.

Návrh nového zákona dosud kritizoval především Fryův přítel a kolega, komik Rowan Atkinson (v ČR především známý jako "Mr.Bean"), který varoval, že by mohlo být tohoto zákona zneužito k zakazování vtipů, zaměřených proti islámu, judaismu či proti křesťanským církvím.

"Všechny hroby na tom slovenském hřbitově byly zničené a zvandalizované. Pozůstatky mrtvých byly vykopány. Částečně byl motivem antisemitismus, částečně prostá chtivost po penězích, snaha dostat se ke zlatým zubům a prstenům. A stalo se to za posledních pět let, tohle není zločin z doby nacismu. Je to nedávný zločin," uvedl Fry.

"Když jsem tam nakonec našel zničený a vykopaný hrob svého pradědečka, řekl jsem si: ano, tohle je znesvěcení. Kdyby se to stalo v Británii, bylo by to trestné podle zákona o rasové krutosti, nebo tak. Je to ale rouhání proti něčemu víc než je proti židovské víře. Začal jsem tak trochu pochybovat o tom, jestli je dosavadní starobylý [už neužívaný] britský zákon proti rouhání skutečně tak zastaralá věc."

Fry psal ve své autobiografii z roku 1997 Moab is My Washpot krátce o svých židovských kořenech. Jeho pradědeček z matčiny strany byl maďarský žid jménem Neumann a po určitou dobu žil ve Vídni. "Říkalo se o něm, že byl vždycky ochoten dát úplně neznámému člověku vlastní kabát," píše Fry ve své knize.

Dodává, že mu "ztuhla krev v žilách", když se jednoho dne dočetl v knize o Hitlerovi tuto pasáž: "Hitler chodil ve starém černém kabátě, který mu dal v ubytovně starý překupník s obnošeným šatstvem, maďarský žid jménem Neumann. Neumann, který se s ním spřátelil, byl šokován jeho intenzivním antisemitismem."

Fry píše ve svém životopise: "Předpokládám, že v roce 1910 žilo ve Vídni mnoho židů a asi mnoho z nich se jmenovalo Neumann, přesto však přemýšlím, zda to mohlo být pravda, že se můj pradědeček dal kabát člověku, který pak zabil většinu jeho rodiny a asi šest milionů dalších lidí."

Stephen FryObrazek

 (celým jménem Stephen John Fry) se narodil 24.8.1957 v anglickém Hampsteadu v Londýně. Otec Alan Fry, britský vědec, matka Marianne Neumann, rakouská židovka. Během druhé světové války byla veká část jeho rodiny (z matčiny strany) zavlečena do koncentračního tábora. Stephen Fry ve svém dětství vystřídal mnoho škol. Když si uvědomil, že se od ostatních liší a je gay, snažil se tuto skutečnost během školních let držet v tajnosti a zůstal v celibátu po 16 let. V 17-ti také strávil 3 měsíce v Pucklechurchském vězení za ukradení kreditních karet.

Po té u něj nastala změna a Stephen díky tvrdé práci získal stipendium na Cambridgské univerzitě, kde získal ocenění v anglické literatuře a připojil se ke Cambridskému divadlu. Zde pak potkal svého budoucího komediálního spolupracovníka Hugha Laurieho. Od té doby se jeho kariéra rozjela a než dovršil třiceti let, stal se z něj milionář.

V roce 1995 prodělal na veřejnosti nervové zhroucení a zjistil, že trpí vážnou maniodepresivní psychózou. Dokonce v té době uvažoval i o sebevraždě. V současné době žije v Londýně se svým dlouholetým partnerem Danielem Cohenem, který mu v době jeho krize zachránil život.

Stephen Fry na sebe poprvé upozornil v seriálu Saturday Live, kde si zahrál vedle Hugha Laurieho, který se stal jeho dlouholetým komediálním spolupracovníkem a se kterým natočili seriál A Bit of Fry and Laurie. Stephen Fry pak hrál v nespočtu seriálových rolí, za zmínku stojí seriály Tenká modrá linie, Haf! nebo Sběratelé kostí. Kromě seriálů se objevil i v mnoha filmových rolích ve filmech Rozvod po francouzsku, Život a smrt Petera Sellerse nebo V jako Vendeta.

V seriálu Bones - Sběratelé kostí hraje vedlejší postavu Dr. Gordona Wyatta.

Postava Dr. Gordon Wyatt

Dr. Gordon Wyatt se poprvé objevil v díle 2x13 - The Girl in the Gator, kdy byl Booth poslán za psychiatrem po té, co střílel na klauna na zmrzlinářském autě.

Dr. Wyatt je britského původu, přestěhoval se do Ameriky, ale americké kultuře nikdy nepřišel na chuť. Žije v domě, kde mu Booth staví gril, zatímco on pokračuje v Boothově léčbě. Existuje však jedna věc, kterou se chtěl z americké kultury vždycky naučit a tou je barbeque. A protože Booth je dle svých slov "král barbeque", ujme se této pocty a ukáže Gordonovi, jak na to.

Léčbu a poslech svých pacientů prokládá Dr. Wyatt vtipnými poznámkami, které jsou často pro ostatní nesrozumitelné.

Filmografie

2007 St. Trinian's
2007 Eichmann
2007 Kingdom (TV seriál) - 9 epizod z 1. a 2. série
2007 Sběratelé kostí - Bones (TV seriál) - epizody 2x13, 2x14, 2x17, 2x18
2006 Stormbreaker
2005 V jako Vendeta
2005 Harry Potter a Ohnivý pohár
2005 Pocoyo - neznámá epizoda
2003-2005 Absolute Power (TV seriál) - 12 epizod
2005 Tristram Shandy
2005 Stopařův průvodce po Galaxii
2005 Maska zrcadla
2005 Tom Brown's Schooldays (TV film)
2004 Medvídek Winnie (TV film)
2004 Harry Potter a vězeň z Azkabanu
2004 Život a smrt Petera Sellerse (TV film)
2004 Zoubek
2003 Rozvod po francouzsku
2003 Fortysomething (TV seriál) - epizody 1x02, 1x04
2003 Bright Young Things