Na samotné práci na odhalení pachatelů se podílela jen dvojice zkušených kriminalistů. Jeden z nich, Martin Helcl, přiblížil okolnosti celého případu v exkluzivním rozhovoru pro Deník.
Jak dlouho trvalo objasnění případů sériového vykrádání hrobů?
Spis jsme si převzali 18. listopadu. V tento den se tomu začala intenzivně věnovat skupina kriminalistů z odboru majetkové kriminality SKPV v Litoměřicích.
Měli jste nějaké indicie vedoucí k pachatelům už od počátku?
Žádné indicie jsme neměli. Začínali jsme opravdu od začátku operativním šetřením, sbírali jsme poznatky. Začátek byl velice těžký.
Jak jste se tedy dostali k pachatelům?
Například jsme monitorovali vozidla, která se pohybovala v okolí hřbitovů. Vylučovali jsme automobily, které s případem nemají nic společného. Některé hřbitovy jsme monitorovali nepřetržitě.
V reakci na vyloupené hroby některé obce pořídily na hřbitovy kamerové systémy. Pomohlo Vám to?
Ne. Na žádné kameře ani fotopasti jsme pachatele nezastihli.
Jak byste popsal profil pachatelů? Co je to za lidi? Šli po zisku, nebo se do hrobů vloupali kvůli jakési úchylce?
Domnívám se, že hlavním důvodem byl zisk. Šli hlavně po zlatých zubech a po případných relikviích se kterými jsou lidé občas pohřbíváni.
Jak se na hřbitovy dostávali? Jak postupovali?
Tak většina malých hřbitovů se na noc vůbec nezamyká, případně není problém se dostat přes zeď. Takže to je maličkost. Dovnitř se dostávali po nadzvednutí víka, které odsunuli pomocí několika ocelových válečků.
Byli na tom technicky dobře?
Měli to vymyšlené tak, že se při tom opravdu nenadřeli. Jednu hrobku měli otevřenou zhruba za deset minut, přičemž nezáleželo na tom, jak je víko hrobky těžké.
Jakým způsobem se dostávali dovnitř?
Měli provizorní skládací žebřík. Na některých hřbitovech měli nářadí předem schované, aby náhodou nebyli přistiženi, jak na něj vstupují s těmito nástroji.
Co všechno kradli?
To se těžko prokazuje. Šlo především o různé sakrální předměty, zlaté zuby, brože, náušnice, medaile a vyznamenání, protože vykrádali i vojenské hroby.
Jaká byla další cesta předmětů, které z hrobů ukradli?
Zlaté zuby a další předměty tavili a prodávali v různých výkupech.
Jak vypadala hrobka po jejich návštěvě?
Když byla cínová, nebo zinková rakev, tak používali speciálně upravený předmět, kterým vyřízli otvor v oblasti hlavy z boku, nebo z vrchní strany. U rakví, které měly skleněné víko v oblasti hlavy, tak to rozbili, dřevěné rakve rozdupali. Zůstala po nich spoušť.
Je odhadnutá škoda, kterou způsobili?
To je předmětem šetření. Škoda bude narůstat, v současné době přesahuje částku půl milionu korun.
Po zatčení jste provedli domovní prohlídky. Jak dopadli? Byli jste překvapeni z toho, co jste našli?
Provedli jsme dvě domovní prohlídky a dvě nebytové prohlídky. Při jedné prohlídce u muže, který bydlel v Úštěku se našlo nářadí, které bylo používané pro vloupání do hrobek a několik předmětů, které zřejmě pocházejí z hrobů. Při druhé domovní prohlídce jsme byli překvapeni. Ve sklepě měl pachatel prostor, kterému říkal atelier, tady jsme našli dvě lidské lebky, lidské zuby, velké množství protéz a různé kříže a další předměty.
Pachatel ukradené předměty v tomto "atelieru" nějak zpracovával?
Byla to dílna, kde zuby a další předměty získával z kostí a lebek, tavil a zpracovával.
Projevili pachatelé při výslechu nějakou lítost?
První pachatel, který byl zřejmě hlavou této dvojice, a je z Litoměřic se vše snažil zlehčovat. Po předložení důkazů začal "mluvit", ale nechtěl připustit že šlo o prospěch. Druhý pachatel zpočátku vůbec nepřipouštěl, že by se něčeho takového dopouštěl. Po několikahodinovém výslechu se začal doznávat. Uvedl, že šlo jen o majetkový prospěch.
Jak se chovali když lezli do hrobů? Používali nějaké ochranné prostředky?
Ano. Rukavice, roušku, čepice a když jsme jednoho z pachatelů zadrželi, tak měl u sebe i dezinfekci.
Jak jste pachatele zadrželi? Probíhalo vše hladce?
Jeden z nich byl zadržen přímo na hřbitově v Krásném Březně, kde vnikl do několika hrobů a rozšlapal dřevěné rakve. Byl zadržen i s nářadím a dalšími předměty. Při zadržení byly použity donucovací prostředky.
Jak jste dospěli k tomu, že jsou pachatelé dva? Jak se podíleli na práci?
Zjistili jsme to díky precizní práci všech členů týmu Havran, což byl krycí název případu.Věnovali jsme se případu téměř 24 hodin denně. Zjistili jsme přesný postup. Jeden pachatel vnikl do hrobu, druhý hlídal a pomáhal s odsunutím desky. Střídali auta, používali dvě vozidla. Ten, který lezl do hrobů následně vyplácel peníze druhému, který hlídal.
Jaký rádius měli? Kde se vyskytovali?
Nejprve kradli nejvíce v okrese Litoměřice, kde vykradli hroby na hřbitovech v Roudnici, Litoměřicích, Libochovicích, Křesíně, Nových Kopistech, Lukavci, Třebenicích, Dlažkovicích, a na spoustě dalších. Postupně se začali objevovat v celém Ústeckém kraji, ale i na Českolipsku, nebo v okolí Mladé Boleslavi.
Odhadujete kolik hrobů vykradli?
V mnoha případech se stalo to, že vrátili desku na původní místo a při ohledání majitelé zjistili, že někdo deskou pouze pohnul, ale nepodívali se do hrobky. Spoustu případů nemáme ještě ověřených. V řadě případů, ale nechali desku odsunutou a bylo vidět, jaká je v hrobce spoušť. V některých případech policie za asistence pozůstalých, nebo správce hřbitova, pokud už pozůstalí nebyli, otevírala hroby, kde byly podezřelé stopy. Ani v jednom případě jsme se nemýlili, vykradli všechny hroby u kterých jsme měli podezření. Hrobek do kterých vnikli, je několik stovek. Nebojím se říci, že jich je minimálně 500, přičemž v některých hrobkách byla jedna rakev, ale v některých i osm.
Jste ostřílení kriminalisté, jak na Vás tento případ zapůsobil?
Nemohu mluvit sprostě, snad jen, že to co dělali je vrchol nechutnosti. Kvůli tomu jsme se tomuto případu skutečně intenzivně věnovali. Brali jsme to skutečně jako prioritu a osobní věc. Nikdy jsme se s touto kriminalitou v tomto měřítku nesetkali.
Kolik lidí na případu pracovalo?
Vyšetřování podléhalo vysokému stupni utajení. Věděli o tom jen vedoucí pracovníci SKPV. Na samotné realizaci - zatýkání pachatelů spolupracovala celá kriminálka. Řada příslušníků v době svého volna.
Co pachatelům hrozí? Jsou ve vazbě?
Hrozí jim až tři roky odnětí svobody nepodmíněně. Je to relativně málo, ale takhle je stanoven zákon. Hlavní pachatel znal zákon. U výslechu nám uvedl, že ví, jaký mu hrozí trest, uvedl nám, že vůbec neměl tušení, že je mu policie v patách. Sami se uklidňovali tím, že policie nebude řešit případ s takto nízkou trestní sazbou. Ten hlavní pachatel uklidňoval toho druhého, že se nemusí bát. Pachatel z Úštěka je ve Vazební věznici Litoměřice. pachatel z Litoměřic pak ve Vazební věznici Teplice.